Publikováno: 30.01.2016 12:23

Víte, jaké letos přichází změny pro daň z nemovitosti?

Jistě jste už zaslechli zprávu, že v roce 2016 platí nová pravidla pro daň z nemovitosti. Zajímá vás, o jaké změny přesně jde? Vše se dozvíte v následujícím článku.
Ještě na začátek bychom měli zmínit, že daň z nemovitosti se nově jmenuje daň z nemovitých věcí a obsahuje daň z pozemků + daň ze staveb a jednotek. Předmětem jsou všechny pozemky zapsané v katastru nemovitostí a samozřejmě také všechny zdanitelné stavby a jednotky, jenž se nachází v České republice.

V jakém případě podává vlastník daňové přiznání? Pozor přichází změny!

Daňové přiznání se vyplňuje v případě, když vlastník v rámci předchozího roku provedl nějakou změnu. Změnou je myšlen nákup, prodej, zdědění nemovitosti, ale i nabytí pozemku, provedení přístavby, nástavby nebo jejich částečné likvidace, pokud tedy tímto krokem došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku či stavby. Další následující roky beze změny jen daň platíte (finanční úřad si ji vyměřuje sám). Od roku 2016 však vstupuje do hry novela zákona o dani z nemovitých věcí.


Novela mění:  • Stavební pozemky, které byly doposud osvobozené podle podle § 9 odst. 1 písm. i) nebo j) zákona, tj. například stavby vodáren, úpraven vody, kanalizačních zařízení, rozvodných zařízení, nebo stavby pro veřejnou dopravu - od 1. 1. 2016 nejsou tyto pozemky považovány za stavební pozemky pro účely daně z nemovitých věcí viz web Finanční správy.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Rackmultipart20160422 27836 az6ck9

NOVA leasing zkušenosti od skutečných klientů

NOVA leasing zkušenosti svých klientů netají. A proto se svolením n...

Zobrazit více

Rackmultipart20160315 29792 1v3gi0o

Jak využít informace z aplikace ARES?

O online aplikaci ARES už jste si na našem blogu mohli přečíst minu...

Zobrazit více

Rackmultipart20160119 20878 1iwfsxu

Odvody státu vzrůstají – víte, jaká bude jejich výše v roce 2016?

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má povinnost odvádět ...

Zobrazit více