Publikováno: 24.02.2016 08:47

Víte, co je to ARES, který spravuje Ministerstvo financí?

Už jste někdy slyšeli zkratku ARES? A víte, co si pod ní skrývá a k čemu vlastně slouží? Pokud ne, vše se dozvíte v následujícím článku!
Administrativní registr ekonomických subjektů, zkráceně ARES, je online systém, který provozuje Ministerstvo financí. Jedná se o informační aplikaci, která má jasně daný účel, a to zpřístupnění údajů z informačních systémů, které vedou registry a zároveň také z evidence veřejné správy o ekonomických subjektech. Tyto údaje však slouží pouze informativně a Ministerstvo financí nenese odpovědnost za aktuální obsah, korektnost ani úplnost zveřejněných informací. Pokud bychom se na systém měli podívat velmi zjednodušeně, jedná se v podstatě o agregátor informací z jiných zdrojů (registry, obchodní rejstřík atd).

Pozor, údaje z ARES mají pouze informační charakter!

Dále musíme podotknout, že všechny údaje, které z ARES získáte, mají pouze informační charakter. To znamená, že získané informace nemůžete použít jakožto průkazní materiál v rámci úředního jednání.

A jaké informace ARES nabízí?

Pojďme se blíže podívat na zdroje informací, které v rámci aplikace ARES můžete získat. Mezi hlavní zdroje patří obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík, registr ekonomických subjektů poskytovaný Českým statistickým úřadem, také registr církví a náboženských společností, zdravotnických zařízení a také seznam občanských sdružení a spolků. Dále se do hlavních zdrojů řadí evidence zemědělského podnikatele, kompletní seznam politických stran a hnutí a v poslední řadě pak rejstřík škol a školských zařízení.


Doplňující zdroje, které však mohou poskytnout také velmi užitečné informace jsou: registr plátců DPH a plátců spotřební daně, účelový registr organizací systému ARIS (automatizovaný rozpočtový informační systém), centrální evidence dotací z rozpočtu i centrální evidence úpadců. Posledním doplňujícím zdrojem je pak insolvenční rejstřík. Jako kontrolní zdroj pak funguje územně identifikační registr adres.

A jak a k čemu ho tedy nejlépe využít? To se dozvíte v dalším článku!

Doufáme, že vám NOVA leasing tímto článkem pomohl a rozšířil obzory!
Pro další zajímavé informace sledujte náš blog nebo se podívejte přímo na naše stránky, kde najdete kompletní nabídku služeb pro získání nebankovní půjčky!Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními

Mohlo by vás také zajímat

Rackmultipart20160315 29792 1v3gi0o

Jak využít informace z aplikace ARES?

O online aplikaci ARES už jste si na našem blogu mohli přečíst minu...

Zobrazit více

Rackmultipart20160222 22306 1xndou0

Elektronická evidence tržeb je schválena. Co to znamená pro podnikatele?

Před pár dny byla schválena EET, tedy elektronická evidence tržeb. ...

Zobrazit více

Rackmultipart20160119 20878 7yhdvl

Exekuce v podnikání a pojmy kolem ní. Víte, co je to pohledávka, platební rozkaz nebo exekutorský zápis?

Nejeden podnikatel se setkal s exekucí. Jedná se o nepříjemnou zále...

Zobrazit více