Publikováno: 24.11.2016 16:00
(11 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Co je insolvence? Aneb úpadek, platební neschopnost, oddlužení a vše okolo!

Víte, co je insolvence? Ne? Tak právě pro vás je tento článek! Každopádně věříme, že v něm najdou přínosné informace i ti, kteří se již s insolvencí nějakým způsobem setkali.

V každém podnikání může nastat krize jejíž příčiny mohou být různorodé. Ať už jsou to dluhy vůči státu, exekuce, dluhy za neuhrazené pohledávky či cokoliv jiného, nejedná se rozhodně o nijak příjemnou situaci a je zásadní ji co nejdříve řešit.

Pokud jste se i vy dostali do takovéto situace, kdy nejste schopni plnit své závazky, můžeme říct, že jste se dostali do insolvence nebo-li úpadku. Tímto jsme si velmi jednoduše definovali pojem insolvence. Pozor však na to, že se jedná o stav, kdy nemáte možnost dostát svých závazků vůči věřiteli i přes vlastní snahu. V případě, kdy dlužník nemá zájem ani vůli svůj dluh splácet, jedná se o platební nevůli.

Jak poznat, že se nacházíte v úpadku?

A jak konkrétně poznat, že se dlužník nachází v insolvenci? Jednak se jedná o stav, kdy máte nejméně dva věřitele u nichž máte finanční závazky déle jak 30 dnů po splatnosti a nejste schopni, těchto závazků jakkoliv dostát.

Právnické osoby či fyzické osoby, tedy podnikatelé se nachází v úpadku tehdy, kdy jsou tzv. předlužení. To znamená že kompletní souhrn závazků vůči věřitelům převyšuje hodnotu majetku podnikatele.

K insolvenci se vztahuje platné právo, které přesně stanovuje způsoby řešení tohoto stavu. V rámci práva jsou definovány zásady, průběh insolvenčního řízení a následně i způsoby, kterými je možno úpadek řešit.

Co je insolvenční řízení?

Dlužník může podat návrh na insolvenční řízení v případě úpadku i hrozícího úpadku. Hrozícím úpadkem je myšlena situace, kdy vám úpadek teprve hrozí, zedy v případě, kdy lze zřetelně předpokládat že vy, jakožto dlužník, nebudete schopni včas dostát svých finančních závazků. Zpátky ale k insolvenčnímu řízení.

Jedná se o soudní proces v rámci kterého je předmětem právě váš aktuální nebo hrozící úpadek. Řízení můžeme rozdělit na dvě fáze, kdy v té první dochází k soudnímu rozhodnutí, zda jsou naplněny všechny podmínky, v druhé fázi pak dochází k rozhodování o způsobů řešení úpadku.

Jakými způsoby lze úpadek řešit?

České právo nabízí celkem tři hlavní možnosti řešení úpadku.

  1. Konkurs
  2. Oddlužení (osobní bankrot)
  3. Reorganizace
  4. Zvláštní způsoby řešení úpadku (odpovědnost, insolvenční rejstřík)
Jednotlivé možnosti řešení si však detailně probereme příště, proto pravidelně sledujte náš blog!


Nacházíte se v insolvenci? Potřebujete překonat toto složité období? Obraťte se nás!
Nabízíme vám pomocnou ruku, kdy vám rádi nejen poradíme, ale také nabídneme vhodné finanční řešení,
díky kterému se můžete dostat ze svých problémů včas.

Nezávazně kontaktovat

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními