Publikováno: 30.01.2016 12:23
(11 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Víte, jaké letos přichází změny pro daň z nemovitosti?

Jistě jste už zaslechli zprávu, že v roce 2016 platí nová pravidla pro daň z nemovitosti. Zajímá vás, o jaké změny přesně jde? Vše se dozvíte v následujícím článku.
Ještě na začátek bychom měli zmínit, že daň z nemovitosti se nově jmenuje daň z nemovitých věcí a obsahuje daň z pozemků + daň ze staveb a jednotek. Předmětem jsou všechny pozemky zapsané v katastru nemovitostí a samozřejmě také všechny zdanitelné stavby a jednotky, jenž se nachází v České republice.

V jakém případě podává vlastník daňové přiznání? Pozor přichází změny!

Daňové přiznání se vyplňuje v případě, když vlastník v rámci předchozího roku provedl nějakou změnu. Změnou je myšlen nákup, prodej, zdědění nemovitosti, ale i nabytí pozemku, provedení přístavby, nástavby nebo jejich částečné likvidace, pokud tedy tímto krokem došlo ke změně druhu nebo výměry pozemku či stavby. Další následující roky beze změny jen daň platíte (finanční úřad si ji vyměřuje sám). Od roku 2016 však vstupuje do hry novela zákona o dani z nemovitých věcí.


Novela mění:  • Stavební pozemky, které byly doposud osvobozené podle podle § 9 odst. 1 písm. i) nebo j) zákona, tj. například stavby vodáren, úpraven vody, kanalizačních zařízení, rozvodných zařízení, nebo stavby pro veřejnou dopravu - od 1. 1. 2016 nejsou tyto pozemky považovány za stavební pozemky pro účely daně z nemovitých věcí viz web Finanční správy.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními