Publikováno: 15.01.2016 08:45
(10 hlasů, průměr: 4.0 z 5)

Elektronická evidence tržeb je schválena. Co to znamená pro podnikatele?

Před pár dny byla schválena EET, tedy elektronická evidence tržeb. Víte, co to pro vás, jako pro podnikatele znamená? A jaké typu podnikatelů se vůbec elektronická evidence tržeb týká?
O EET už se mluví dlouho. Část podnikatelů je zásadně proti, část souhlasí a zbytek nemá nijak vyhraněný názor, protože neví, co od elektronické evidence tržeb čekat. Sněmovna však během února předlohy o zavedení EET a proto je dobré, aby by každý podnikatel měl ponětí, o co se vlastně jedná.

Co je to elektronická evidence tržeb?

EET je moderní systém, jehož hlavním cílem je evidence hotovostních tržeb za prodej zboží a služeb. Usnadňuje komunikaci mezi samostatnými podnikatelem a Finanční správou České republiky, a to tak, že každá hotovostní tržba bude ve chvíli zaplacení evidována online cestou. Zjednodušeně řečeno, speciální elektronická pokladna odešle data do centrálního datového úložiště Finanční správy. Obratem obdrží podnikatel speciální kód, který se uvede na účtenku.

Kterých podnikatelů se EET týká?

První tři měsíce, od data, kdy zákon nabude účinnosti, se bude elektronická evidence tržeb vztahovat na podnikatele fungující v pohostinských, stravovacích a ubytovacích službách. Poté se k nim připojí velkoobchod a maloobchod. A následně, od 16. měsíce, budou evidovat všichni ostatní kromě řemeslníků. Ti začnou s EET až od 18. měsíce.

Na jaké typy plateb se elektronická evidence tržeb vztahuje?

Přijímáte ve svém podnikání platby v hotovosti? Platební kartou? A co šeky a stravenky? Pokud ano, týká se elektronická evidence tržeb i vás. Výjimku mají pouze ti podnikatelé, kteří přijímají platby pouze na fakturu, tedy převodem z účtu na účet.

Zároveň však nebude evidence povinná pro občasný přivýdělek. Pokud tedy občasně prodáváte produkty vlastní výroby, například zeleninu a ovoce ze zahrady, med apod, evidence se na vás nevztahuje. Pokud je však takovýto prodej vaším podnikáním – evidovat musíte.


Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními