Publikováno: 24.09.2015 12:00
(11 hlasů, průměr: 4.9 z 5)

Exekutor nesmí podnikateli zabavit… víte, co všechno vám v rámci exekuce nesmí vzít?

Exekuce. Slovo, které každému podnikateli nahání strach. Pokud jste však o možnostech a právech exekutora dobře informováni,budete tuto nepříjemnou záležitost zvládat s větším přehledem. Co všechno tedy v případě podnikání nepodléhá exekuci?

Věci, které potřebujete nezbytně nutně pro své podnikání

Nahlédneme-li do Občanského soudního řádu, můžeme si v přesném znění přečíst toto: „(3) Je-li povinný (dlužník) podnikatelem, nemůže se výkon rozhodnutí týkat těch věcí z jeho vlastnictví, které nezbytně nutně potřebuje k výkonu své podnikatelské činnosti; to neplatí, vázne-li na těchto věcech zástavní právo a jde-li o vymožení pohledávky oprávněného (věřitel, respektive ten, komu dlužíte), která je tímto zástavním právem zajištěna."

Jak tedy probíhá posuzování nezbytně nutného majetku? Velmi přísně. To je věc, se kterou musíte rozhodně počítat, a pokud někdo tvrdí, že posuzování majetku v domácnosti je přísné, věřte, že netuší, co je to exekuce v podnikání. Soud v tomto případě vychází z vašeho předmětu podnikání, který máte vymezený například v živnostenském listu. Jedná se tedy o věci velmi úzce spjaté s provozem vaší profese. Stručně řečeno ty, jejichž absence by vám zcela znemožnila živnost.


Vysvětlení exekuce na praktickém příkladě!

Abyste celou problematiku lépe pochopili a my zároveň shrnuli celý článek, ukážeme si praktický příklad.

Podnikáte v pekařství, ve svém městečku máte malou pekárnu o jedné peci, která produkuje veškeré vaše zboží, které občas rozvážíte i do sousední vesnice. Může vám exekutor zabavit pec? Nemůže! Bylo by vám totiž znemožněno podnikání. Auto vám však zabavit může, jelikož absence vozu vám vaše podnikání nezničí.

Nejlepším řešením těchto problémů je však uhrazení pohledávky. Nepřijdete ani o pec, ani o auto a budete mít klid. Pokud máte problém, že vám banka nechce půjčit, informujte se o možnostech nebankovní půjčky pro podnikatele!

Nemáte v tématu ještě zcela jasno? Potřebujete se na něco zeptat? Využijte možnost našeho online chatu!
ZAHÁJIT NOVA LEASING ONLINE CHAT

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními