Publikováno: 01.06.2017 13:00
(jeden hlas, průměr: 4.0 z 5)

Jsou pro vás náklady v podnikání španělskou vesnicí? Naučte se v nich orientovat!

Snem každého podnikatele je maximálně zvyšovat zisk a oproti tomu minimalizovat náklady na podnikání. Jenže pak tu máme náklady daňové a u těch je cíl přesně opačný. Jak se tedy v celé problematice vůbec vyznat.

Hned na začátek si vysvětlíme, co to vlastně ty náklady na podnikání znamenají. Pokud zabrousíme do učebnic ekonomie, zjistíme, že se jedná o spotřebu ekonomického zdroje, tedy nejrůznějších výrobních faktorů a činitelů, které podnikatel přetváří v určité výstupy. Může se jednat o spotřebovanou energii, mzdy, náklady na telefon, finanční náklady… možností je opravdu hodně.

Pokud si tyto chytré poučky přeložíme do běžného jazyka, který pochopí i laik bez ekonomického vzdělání, jedná se jednoduše o peníze, které podnikatel vynaložil, aby získal nějaký zisk, v nejlepším případě co nejvyšší.

Jak členíme náklady při podnikání?

Abychom náklady při podnikání lépe pochopili, bylo by vhodné rozčlenit podnikové náklady z účetního hlediska. V účetní tabulce hledejte Náklady v účtové třídě 5 a jsou tedy následující:

Účtová třída 5 – Náklady

50 – Spotřebované nákupy

51 – Služby

52 – Osobní náklady

53 – Daně a poplatky

54 – Jiné provozní náklady

55 – Odpisy, rezervy, opravné položky v provozní oblasti

56 – Finanční náklady

57 – Rezervy a opravné položky finančních nákladů

58 – Mimořádné náklady

59 – Daně z příjmů a převodové účty

Členění nákladů je však mnohem složitější než se na první pohled zdá. Každý podnikatel má právo se rozhodnout, zda uplatní odečet paušální částky ze základu daně, nebo bude raději dokládat své skutečné náklady. Pokud se rozhodnete pro první možnost, počítejte s jistou procentní sazbou z příjmů. Její výše je určena dle druhu živnosti, pro řemeslné živnosti udává zákon 80 %, u dalších živností pak 60 %. Výjimkou jsou jiné podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, kam patří například advokáti, lékaři a daňoví poradci. Nejnižší paušální sazba 30 % se týká příjmů z pronájmu majetku zařazeného v obchodním majetku.Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními