Publikováno: 31.03.2017 13:30
(10 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Národní dotace Ministerstva zemědělství na rok 2017

Právnické osoby, fyzické osoby i obce mohou od 1. února 2017 podat Žádost o dotaci v rámci dotačního programu na udržování a obnovu kulturního dědictví venkova. Zjistěte o tom víc!

Ministerstvo zemědělství poskytne finance na údržbu a obnovu nejrůznějších kulturních prvků venkova, také na historické zemědělské stroje a významné zemědělské dominanty s kulturním významem. Finance z dotací mohou putovat také na údržbu a výstavbu míst pro pasivní odpočinek, které nejsou předmětem podnikání a slouží veřejnosti. V poslední řadě se Národní dotace vztahuje, letos nově, na opravu polních cest.


Kulturní prvky venkovské krajiny

Co je myšleno kulturními prvky venkovské krajiny? Mohou to být památné stavby a objekty, které mají určité kulturní a historické hodnoty. V případě obcí se nejčastěji jedná o křížové cesty, kapličky, zvoničky, venkovní sochy a sousoší, kostely a třeba hřbitovy. Minimální hodnota této dotace činí 15 000 Kč, maximální 700 000 Kč.


Významné zemědělské historické dominanty

Dalším předmětem dotace je údržba a obnova zemědělských historických dominant s určitou významností a jedinečným charakterem. Spadají se sem například obecní sýpky, stáje, stodoly, sušárny, hasičské zbrojnice (postavené do posledního dne roku 1992). Minimální hodnota dotace činí 100 000 Kč, maximální 700 000 Kč.


Historické zemědělské stroje a zařízení

V tomto případě se jedná o zemědělské stroje a zařízení, které budou mít doloženo potvrzení z muzea, čímž splní podmínku zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů. Stroje mohou být nemotorové (max. rok 1950), motorové (max. rok 1930), motorové (po roce 1931 do roku 1950). Minimální hodnota dotace je 30 000 Kč, maximální výše je 400 000 Kč.

Místa pasivního odpočinku

Jedná se o dotaci určenou pro obce do 10 000 obyvatel, ovšem možná si pokládáte spíše otázku, jak si takové místo pasivního odpočinku představit. Většinou se jedná o místo, kde se např. nachází lavicové posezení, odpadkový koš, stojan na kola, zastřešení, stůl atd. Minimální hodnota této dotace je 30 000 Kč, maximální pak 200 000 Kč.

Nově také údržba a obnova polních cest

V případě polních cest se musí dotace týkat hlavních a vedlejších polních cest, nikoliv cest doplňkových. Cesta musí být plně přístupná veřejnosti, tedy bez překážek a závor. Přístup na tuto polní cestu nesmí být jakkoliv zpoplatněn.
Pokud vás tento typ dotací na zemědělství zajímá detailněji, doporučujeme navštívit stránky Ministerstva zemědělství.


Potřebujete poradit? Obraťte se na nás přes online chat!Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními