Publikováno: 30.04.2015 11:12
(10 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Nebankovní půjčky ve světě

Tradiční bankovní sektor je, hlavně díky nedávné krizi, stále relativně silně omezován přísnější regulací, vyššími kapitálovými požadavky a přísnějším posuzováním rizikovosti klientů. To nahrává rozvoji sektoru nebankovních finančních služeb. Postavení a vývoj tohoto trhu je však v různých částech světa významně odlišný.

Progresivní USA

Vůbec nejlepší situace je ve Spojených státech. Zde existuje rozsáhlý sektor nebankovních půjček – ať se již jedná o drobné záložny, peer-to-peer financování či nebankovní finanční instituce. Takto rozmanitý trh je jedním z důvodů, proč je nabídka úvěrů v USA výrazně pestřejší než např. v Evropě a podnikatel má daleko více možností, jak financovat svůj business. Banky jsou tak pod tlakem trhu jejich přístup ke klientům je odlišný.

Stále konzervativní Evropa

V Evropě panuje stále ještě hodně tradiční pohled na financování – lidé i podniky setrvačně využívají banky, i když nebankovní sektor nabízí mnohdy významné výhody oproti tomu bankovnímu. Zajímavým faktem je, že 99 % všech komerčních nemovitostí v Evropě je v zástavě u bank. Tyto skutečnosti tak přispívají k pomalejšímu vývoji nebankovního trhu oproti např. Spojeným státům.

Stejně konzervativní přístup firem panuje i ve Velké Británii. Zde však navíc existuje situace, kdy přístup k bankovním úvěrům je relativně obtížný. Vláda tak fakticky sponzoruje nové účastníky finančního trhu – zejména pak alternativní, nebankovní společnosti.


Asijští tygři i ve světě nebankovního financování

V přehledu nesmí chybět ani Asie. Zde se obecně prosazují spíše velké, strategické finanční skupiny. V poslední době se ale například v Číně výrazně rozšířily i nebankovní půjčky. Podle jednoho z odhadů dosahují nebankovní půjčky v Číně až 25 % hodnoty úvěrů poskytnutých tradičními bankami. A v rozměru čínské ekonomiky to je pěkná porce.

Je škoda, že v České republice některé nepoctivé firmy fakticky zpomalily vývoj trhu s nebankovním financováním. Na trhu existuje několik velmi kvalitních hráčů (pomineme-li dceřiné firmy bank), kteří určitě mají potenciál promluvit do financování podnikatelů a dobře tak zaplnit prostor na trhu.

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními