Publikováno: 28.12.2015 15:00
(10 hlasů, průměr: 4.0 z 5)

Odvody státu vzrůstají – víte, jaká bude jejich výše v roce 2016?

Každá osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) má povinnost odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Výše těchto záloh se však rok od roku mění, víte, kolik je to letos?
Minimální povinné zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění neustále narůstají. MPSV každoročně vydává vyhlášku s účinností od začátku nadcházejícího roku, která obsahuje údaje o výši průměrné mzdy. Z těchto údajů o mzdě vyplývají redukční hranice, na základě kterých se vypočítává výše důchodu. Zároveň jsou tyto informace důležité pro výpočet minimálních a maximálních vyměřovacích základů a především záloh na povinné odvody OSVČ.

Zálohy na sociální pojištění se zvyšují o 29 Kč!

Pojďme se tedy podívat, jaké změny nás čekají v následujícím roce. Letos činil maximální vyměřovací základ 1 277 328 Kč a povinné minimální zálohy na sociální pojištění 1 943 Kč. V roce 2016 bude platný maximální roční vyměřovací základ ve výši 1 296 288 Kč. Od ledna nového roku nás tedy čeká zvýšení sociálního pojištění, a to přesně o 29 Kč.Vyšší budou také odvody na zdravotní pojištění!

S vyšší zálohou můžete počítat také u zdravotního pojištění. Zde vycházíme na rozdíl od sociálního pojištění z minimálního vyměřovacího základu. Záloha na zdravotní pojištění se v novém roce zvýší o celých 26 Kč a uhrazena musí být už během ledna nového roku. Je důležité si uvědomit, že i takto malé navýšení je schopno vygenerovat dluh, který není nijak příjemný a pokud nepředejdete, je dobré dluh vůči státu urgentně řešit.


Příští rok tedy na sociálním a zdravotním zaplatíte o něco víc. Proto si výši těchto částek hlídejte a pravidelně plaťte, ať se nedostanete do zbytečných problémů. Pokud už teď máte skrze své podnikání dluh na odvodech, můžete se obrátit na společnost NOVA leasing, která vám pomůže vaše problémy vyřešit.Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními