Publikováno: 03.02.2016 09:15
(10 hlasů, průměr: 4.0 z 5)

Když vám dlužník nesplácí dluh… nabízí se postoupení pohledávky!

Postoupení pohledávky může být řešením, když vám dlužník nesplácí dluh a vy už nevíte, jak situaci řešit. Prostě se pohledávky zbavíte, jenže i to může mít své nevýhody. Zajímá vás jaké?
Postoupení pohledávky (cese) se dá velmi stručně popsat jako změna původního věřitele (postupitel), tedy postoupení na třetí osobu, tedy věřitele jiného (postupník). Jednoduše, dlužník, už nebude splácet dluh Vám, ale postupníkovi.


Předmětem postoupení může být movitý majetek, nemovitý majetek a samozřejmě i samotné pohledávky. Velkou výhodou je to, že vy, jako věřitel, můžete provést postoupení pohledávky i bez samotného souhlasu dlužníka, je však nutné mu změnu vždy ohlásit. A novinkou je i to, že díky novému občanskému zákoníku se nevyžaduje písemná forma.


Je pro vás postoupení pohledávky výhodné? Záleží na tom, za jakou kupní cenu pohledávkou postoupíte. Zde si dejte vždy dobrý pozor, ať se jedná o cenu optimální, která bude odpovídat opravdové bonitě pohledávky.


Dle našeho názoru je však lepší pohledávku neprodávat a raději se více zaměřit na komunikaci s dlužníkem, nastavení splátkového kalendáře apod. Pokud se však právě ocitáte v roli dlužníka, apelujeme na vás, začněte svůj dluh řešit. Čím dříve, tím lépe pro vás. Můžete se vyhnout vleklým nepříjemnost okolo exekuce a věřte, že z tohoto začarovaného kruhu není návrat zrovna lehký. Pokud vám chybí finance, využijte například zpětný leasing, kdy vám společnost NOVA leasing poskytne požadovaný obnos oproti zástavě vašeho movitého majetku! Pokud společnost zatím ještě neznáte, můžete si přečíst recenzi například na Finstart.cz - recenze NOVA leasing.Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními