Na druhou stranu, pokud uvažujete o financování, měli byste mít rozvojový projekt opravdu dobře promyšlený a propočtený. Máte představu, jak vám díky provedeným změnám stoupne příjem a v jakém časovém horizontu? Jaký bude čistý zisk po odečtení nákladů na inovace? Neovlivní splátky stabilitu vašeho cash-flow? To jsou jen některé z otázek, na které byste měli znát odpověď. Jen tak se z půjčky nebo jiné formy financování stane skutečně výkonný investiční nástroj, které vaše podnikání posune dál.
Banky a nebankovní instituce
Z hlediska podnikatele je určujícím rozdílem mezi bankou a nebankovní institucí míra získatelnosti či nezískatelnosti finančních prostředků.Banky
Pokud se podnikatel rozhodne oslovit se svou žádostí o finance banky, čeká ho zpravidla velmi zdlouhavý proces. Při žádosti musíte v bance předložit dokumenty jako- daňová přiznání,
- účetní výkazy,
- cash flow předpokládaných peněžních toků,
- byznys plán,
- studii proveditelnosti apod.
Posuzování tzv. bonity klienta bankou může trvat týdny, navíc s velmi nejistým výsledkem. Banky totiž po prodělané ekonomické krizi výrazně zpřísnily své požadavky. Společnosti s nejasnou historií nebo začínající podnikatelé tak získávají půjčku velmi obtížně. Proto v ČR rok od roku roste podíl nebankovního financování firem.
Bonita vyjadřuje schopnost soukromé osoby, podnikatele nebo firmy splácet půjčené peníze. Banka či jiná finanční instituce zjišťuje úroveň bonity subjektu tzv. scoringem, v němž hodnotí celou řadu ukazatelů, jako je například příjem / zisk, úvěrové zatížení (všechny ostatní půjčky), ostatní finanční závazky, konkurenčnost trhu, na němž firma působí apod. Obecně platí, že čím vyšší je bonita klienta, tím menší bývá úroková sazba.