Publikováno: 01.10.2015 13:45
(10 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Jste v exekuci? A víte, co znamená daňová exekuce? Kdo je to exekutor a co se myslí správní exekucí?

Pokud jste se nějakým způsobem dostali v rámci svého podnikání do exekuce, jistě se teď na vás hrne lavina výrazů, kterým jste se doposud snažili vyhýbat. Exekuce, soudní exekuce, exekuční titul, pohledávky, vymáhání, insolvence, kontokorent… a kdo se v tom má vyznat?! S námi to zvládnete!

Kdo je exekutor? A co znamená daňová exekuce? Všechno víme!


Připravili jsme si pro vás totiž seznam těch nejpoužívanějších finančních výrazů, se kterými se můžete v rámci exekuce setkat. A celý slovník jsme rozdělili do několika dílů, tak abychom vám zbytečně nezamotali hlavu.


EXEKUCE
Exekuce je nucené hmotné vymáhání povinností nařízené rozhodnutím příslušného orgánu. A to z důvodů dlouhodobého neplnění závazků dlužníka (ten, kdo dluží) vůči věřiteli (ten, komu se dluží).


EXEKUTOR
Úřední osoba - orgán veřejné moci, kterou exekuční i jinou činností pověřil stát. Jinak tedy svobodné právnické povolání, které má podle exekučního řádu právo zajišťovat provádění exekucí. Každý soudní exekutor je povinně sdružen v rámci samosprávné exekutorské komory.


DAŇOVÁ EXEKUCE
Pakliže podnikáte - jste daňovým subjektem a máte vůči správci daně daňový nedoplatek nebo nedoplatek na pokutách, týká se vás právě daňová exekuce. Vykonavatelem je zde finanční úřad. Exekučním titulem (listina sloužící jako podklad k provedení exekuce) je v tomto případě:

  • vykonatelný výkaz nedoplatků (sestavený na základě údajů z daňové evidence),
  • vykonatelné rozhodnutí (ukládá peněžité plnění),
  • vykonatelný zajišťovací příkaz (složení finanční částky ve chvíli, kdy ještě není známa a stanovena její konečná částka, daňový správce se tím to vlastně předem zajišťuje) .


SPRÁVNÍ EXEKUCE
V tomto případě jsou vykonavatelem exekuční správní orgány (např. obecní úřad, krajský úřad, stavební úřad atd.) Takovýto správní orgán má právo sám vymáhat povinnost, kterou dlužníkovi nařídil v rámci správního řízení. Navržení zahájení správní exekuce však může být podáno z libovolnou osobou, respektive tím, komu bylo vykonatelným správním rozhodnutím přiznáno určité právo či schválen vykonavatelský smír.

Tento slovníček pojmů pro vás připravili specialisté na nebankovní půjčky
NOVA leasing, .a. s.
www.novaleasing.cz

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními