Publikováno: 10.03.2017 13:00
(11 hlasů, průměr: 5.0 z 5)

Největší zemědělská krize od sametové revoluce! Nenechte své podnikání potopit!

Ministr zemědělství Marian Jurečka uznal, že Česká republika zažívá největší zemědělskou krizi od dob sametové revoluce. Čeští zemědělci byli v posledních 22 měsících nuceni prodávat své vlastní výrobky za podnákladové ceny. Dotkla se krize i vás?
Největší krizi pocítili výrobci a zpracovatelé vepřového masa a kravského mléka. Jurečka však uznává, že se státu podařilo situaci zvládnout, a to především díky mimořádným dotacím. Rapidní propad cen vepřového masa i mléka vznikl především kvůli obrovskému přetlaku komodit na trhu. Ten byl způsoben mimo jiné embargem na dovoz potravin z Ruska. Živočišná výroba však obdržela od ministerstva podporu ve výši okolo 3 miliard korun. Proto se předpokládá, že by mělo letos dojít k výraznému zlepšení. I přesto se krize dotkla obrovského počtu podnikatelů, kteří se stále nachází v minusu.

Svou krizi si však zažili i zemědělští pěstitelé, především kukuřice, ovoce a pícnin. Minulý rok totiž celou Českou republiku zužovalo rekordní sucho. Takto postižení podnikatelé obdrží od státu 1,26 miliardy korun. A aby toho nebylo málo, obrovskou škodu napáchaly i jarní mrazíky. Ty se dotkly zejména pěstitelů ovoce, kteří od státu dostanou podporu ve výši 133 milionů korun.


Mimořádné dotace jsou řešení, jenže čekání na ně může celou situaci zhoršit

Ačkoliv ministerstvo přerozdělí mezi poškozené zemědělce velký objem financí, nemá žádný z nich ještě vyhráno. Dotace jsou totiž rozděleny do několika plateb (vždy od podzimu do léta nadcházejícího roku). Nejsou však nijak pevně stanovené termíny, o tom, kdy bude dotace vyplacena, rozhoduje stát, v případě evropských dotací pak EU.

Pokud jste tedy zažádali o dotaci, ale vaše podnikání je stále ztrátové, je nutno toto čekací období překlenout. Urychlení dotací totiž není prakticky možné. Proto je vhodným řešením nebankovní půjčka pro zadržené dotace. Rychlé a spolehlivé řešení, díky kterému můžete překonat následky zemědělské krize.


Čekám na vyplacení dotací a potřebuji pomoct

Líbil se vám náš článek? Podělte se o něj s ostatními